Dnes | 8:00 | - | 11:00 |
Dnes | 14:00 | - | 16:30 |
Naše obec
Miřejovice
Rozkládají se téměř na samém břehu Vltavy – naproti oboře Veltruského zámku, částečně pak pod veltruským mostem a velmi těsně sousedí s Nelahozevsí.
Mají bohatou historii, hlavně převoznickou a pivovarskou. Život zdejších lidí byl vždy spjat s vodou, Vltava poskytovala obživu převozníkům a rybářům, ves díky své poloze na zemské stezce spojující Prahu se Saskem byla význačným formanským střediskem.
V Miřejovicích najdete bývalý pivovar, který roku 1891 čepoval své pivo na zemské jubilejní výstavě, odkud si odvezl zlatou medaili císaře Františka Josefa II. V roce 1898 dosáhla roční produkce piva 14.500 hl.
Miřejovická vodní elektrárna je technickou památkou a nachází se na 18. říčním kilometru Vltavy. Zdymadlo se skládá z jezového mostu, plavebního kanálu, elektrárenského náhonu (0,7 km) a vorové propusti. Elektrárna s jezem i mostem tvoří jedinečný a jednotný architektonický celek a to dokonce takový, že inspiroval i zaoceánské konstruktéry – v roce 1904 totiž přijeli čtyři američtí inženýři zaměřující se na stavby jezů pro řeku Mohawk u New Yorku a miřejovické řešení je nadchlo, a tak od konstruktéra Záhorského koupili licenci.
Nová Ves
Nová Ves je kulturním a obchodním centrem obce, nachází se zde obecní úřad, pošta, obchod, knihovna, mateřská škola, obchod a další.
Ve středu obce je půvabná náves s rybníčkem se zvoničkou, která je od 3. 5. 1958 kulturní památkou. Pořádají se zde celoročně kulturní akce a setkání.
Před budovou obecního úřadu je pomník padlým v obou světových válkách - vysoký žulový monument, na jeho vrcholu je z čelní strany stylizovaná trnová koruna.
Na místě zvaném Na Homolce se v noci z 8. na 9. května 1945 odehrála jedna z posledních tankových bitev druhé světové války.
Nové Ouholice
Nové Ouholice vznikly po povodni v roce 1784, kdy byly původní Velké Ouholice stojící na břehu Vltavy zcela zničeny. Veltruský hrabě Chotek daroval lidem postiženým povodní stavební místo a materiál na stavbu nových domků ve stráni.
Po hřbetu ostrohu, kde se říká „Na horách“ vede turistická cesta zvaná Dvořákova stezka, která začíná v Kralupech nad Vltavou, pokračuje do Nelahozevsi a dále směrem k Řípu přes Nové Ouholice, Vepřek do Ctiněvsi, kde na ni navazuje severočeská trasa na Říp. “Na horách” se nachází majestátní prastará ostrožna spolu s unikátními ukázkami stepní flory a fauny.
V obci je zachováno několik domů, vil, které patřili v minulých stoletích významným pražským umělcům, kteří sem jezdili čerpat inspiraci a odpočívat.
Staré Ouholice
Staré Ouholice jsou místem bojujícím po staletí a v minulosti poskytujícím občerstvení vltavským šífařům.
Na staré návsi najdete pomník občanům padlým v 1. Světové válce z roku 1925 ve tvaru vysokého trojbokého žulového monumentu s litinovým zdobením. V parčíku stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Staré rameno řeky Vltavy láká rybáře, k procházkám pak zvou romantické meandry a břehy tůní s názvy „Trojhranka“ a „Čtyřhranka“. Ve stínu stromořadí vzrostlých topolů můžete podél řeky zapátrat po památkách na bývalé šífaře v podobě starých úvazišť pro lodě a vory. Najdete zde nově obnovenou loděnici (ta původní byla z roku 1941).
Vepřek
Vepřek je částí obce s nejbohatší historií, především s významným archeologickým nalezištěm. To leží na mírném svahu klesajícím na severozápad uprostřed mezi Vepřkem a návrším, na němž stojí původně středověký kostel Narození Panny Marie s přilehlým hřbitovem a sousední školou.
Pravěcí lidé si zde pro své působení vybrali místo velmi příhodné - bohatě zásobené vláhou ze dvou vodních toků a umožňující daleký rozhled po proudu i proti proudu Vltavy, přirozeně chráněné příkrými srázy říční terasy a svahy údolí Bakovského potoka. Unikátní nálezy únětických pohřbů ve velkých nádobách představují v našem prostředí velice vzácný jev. Je pozoruhodné, že ačkoli z českých únětických pohřebišť je dosud známo jen asi deset hrobů tohoto typu, tři z nich byly objeveny právě ve Vepřku.
Unikátní vodní mlýn – jeho základy jsou na místě středověké tvrze rodu Wepřeckých z Wepřberku – patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu v regionu dolního Povltaví a v celém Středočeském kraji. Hodnotná není jen stavební podstata mlýna, která je výsledkem kontinuálního vývoje od pozdního středověku po první třetinu 20. století, ale rovněž kompletní dochované technologické vybavení mlýna z doby rané industrializace mlynářství.
Středověký kostel Narození Panny Marie s prokázanými základy románskými a pravděpodobně ještě staršími (soudě podle archeologických nálezů v jeho bezprostředním okolí), spolu se zvonicí ze 14. století a impozantní budovou školy představují přirozenou autoritativní výstavbu středočeské vesnice. Ves sama se směrem od kostela chlubí v roce 1739 postavenou budovou fary a několika velkými statky.
Průkopník motorismu Josef Walter, konstruktér motocyklů a automobilů, se narodil 19. prosince 1873 právě ve Vepřku na Mělnicku.
Dalšími významnými osobnostmi spjatými s obcí Nová Ves jsou např. A. Liehman (učitel Ant. Dvořáka) či J. Penc (skladatel a kapelník).
Vepřek je perlou na hrdle vltavských břehů – vždyť patří mezi těch několik tvrzí, stojících na strmých říčních březích, počínaje Vyšehradem, přes Levý Hradec, Chvatěruby k Vepřku a končíc Mělníkem.